5 סיבות למה חשוב ללמוד להשקיע כבר בגיל צעיר

הסיפורים על בני נוער שהתעשרו בגיל צעיר, מוקדם מהצפוי, רבים מספור. ובכל זאת, זה עדיין לא התהליך הרגיל שכל נער עובר, ומדובר בסיפורים מיוחדים שלא קורים לעיתים תכופות. אבל למה? למה יש בני נוער שכן הצליחו בגדול, ויש כאלה מאיתנו שגם בגיל 40 עדיין לא הצליחו להגיע למטרה שניסו להשיג?

ובכן, התשובה לשאלה טמונה לרוב בנקודת ההתחלה שלנו. אם אתם בני נוער בעצמכם, או אם אתם הורים לבני נוער, כדאי לכם לקרוא את המאמר עד סופו. הילד שלכם, או אולי אתם, עלולים לפספס את ההזדמנות הגדולה ביותר של חייכם, והיא לא תחזור שוב – להשקיע כבר מגיל צעיר.

אז הנה לפניכם 5 סיבות בגללן חשוב מאוד שתתחילו להשקיע כבר עכשיו – ולא, הכסף הוא לא העיקר (לפחות לבינתיים).

(1) בגיל צעיר היצירתיות פורחת ואנחנו יותר פתוחים ללמוד

לא סתם אנחנו הולכים לביה”ס כבר בגיל 6. לא סתם אנחנו לומדים לדבר, לכתוב ולחשוב בגיל כל כך צעיר. זה מפני שבגיל הזה אנחנו עדיין יכולים לקלוט מידע חדש, בכמויות ויחסית מהר.

היום, כשאנחנו בשנות ה-30 לחיינו (ומעלה) אנחנו כבר מלאים במידע. כדי לזכור משהו חדש, במידה מסוימת, אנחנו צריכים לשכוח משהו קודם. אצל ילדים זה לא ככה, הם יכולים לזכור הרבה יותר דברים כי הזיכרון שלהם צעיר יותר ולכן יכולת הלמידה שלהם טובה יותר.

לכן, אם הילד שלכם יתחיל ללמוד להשקיע כבר מעכשיו, או אולי אתם, בני הנוער, תחליטו שאתם לומדים דברים חשובים כאלו היום, אתם תוכלו להגיע למקומות ולהבנות שבגיל 30 רק תחלמו עליהם.

אם כבר בגיל הזה תתחילו לחקור את עולם הנדל”ן, ללמוד על המסחר באינטרנט או אולי אפילו על הבורסה, אולי תגלו ותבינו דברים שאנחנו כבר לא מצליחים. כמו כן, ככול שהידע הזה יקלט אצלכם מוקדם יותר, כך הוא יניב עבורכם בשלב מוקדם יותר – מה שמוביל אותנו לסיבה הבאה.

(2) ידע ונכסים גדלים (לרוב) בצורה מעריכית

מה זה אומר בצורה מעריכית? שבכל פעם הידע גדל בחזקת 2 – מכפיל את עצמו, בעצמו. אם נסתכל על זה רגע ביחידות ידע, אז אם למדתם היום שתי יחידות ידע, מחר תלמדו 4, למחרת 16, ואח”כ כבר 256. המספרים הולכים וגדלים ככול שהזמן עובר.

אותו הדבר נכון לומר גם על העסקים הגדולים. אם תשימו פעם את גרף הצמיחה של גוגל, מיקרוסופט ואמזון זה ליד זה, תוכלו לראות שכל החברות הללו גדלו בצורה מעריכית ומהירה.

מה זה אומר? שככול שהידע ייכנס למוחו של הנער בגיל צעיר יותר, כך הידע שיהיה לו בגיל 20 יהיה גדול הרבה יותר. מי שהתחיל ללמוד בגיל 16 על השקעות, הפער שיפתח על בני גילו בעוד 4 שנים, יהיה גדול מארבעת השנים שחלפו.

כמו כן, ערכי נכסים לרוב גדלים גם הם בצורה כזו. ולכן, אם הנער יתחיל להשקיע כבר בגיל 18, אז הנכסים שיהיו לו ביד בגיל 30 יהיו רבים פי כמה וכמה מאלו של חבריו בני אותו הגיל.

(3) בגיל צעיר יש לנו פחות אחריות

שאלתם את עצמכם פעם איך זה שילדים פועלים לפעמים ללא פחד? איך הם יכולים לרוץ, לקפוץ, להשתולל ולהשתגע מבלי לפחד לשבור משהו, או להיפצע? ולעומת זאת, למה הם נרגעים כך אחרי הפעם הראשונה שנפצעו?

ובכן, התשובה בגוף השאלה. לעיתים מה שמפחיד אותנו באמת זה הניסיון שלנו, ולפעמים גם הידיעה שיש לנו מה להפסד. הורה לילדים ימהר פחות לפתוח עסק מאשר חייל שהשתחרר זה עתה. למה? כי להורה יש אחריות על אדם נוסף, הוא יודע כבר מה זה קשיים כלכליים, והוא לעיתים מפחד להיכנס אליהם.

בני נוער? אצלכם הסיפור שונה לגמרי. לא רק שאין לכם אחריות על אף אחד מלבד על עצמכם, אתם גם עוד לא חוויתם קשיים כלכליים (ולא תחוו בקרוב) כדי שתהייה לכם סיבה לחשוש מפניהם. אחת הסיבות שאנשים מצליחים הצליחו, היא כי הם פעלו באומץ ועשו פעולות שלא כל אחד היה עושה.

זה היתרון של בני הנוער, הם יכולים לפעול ללא חשש, להתנסות – להפסיד – ולהתחיל מחדש. זו גם הסיבה, לצערנו, שרבים כל כך מרמים אותם. לכן נעבור לסיבה הבאה.

(4) הורים – זו ההזדמנות שלכם לחינוך כלכלי

בעוד כמה שנים, כשהילד שלכם כבר השתחרר מהצבא, הוא ייצא לטייל בעולם ולחפש הרפתקאות. כשיחזור, הוא ירצה להתחיל את חייו, אולי להתחתן ובהכרח לעשות החלטות כלכליות כאלו ואחרות. מה הבעיה? שבשלבים האלו הוא כבר לא בבית. הבת שלכם כבר גדולה ויודעת להסתדר, היא לא צריכה עצות.

כן, זה קורה לכולם, וזאת מפני שגיל ההתבגרות נגמר רק בגיל 30.

הורים – לפני שהילד מתגייס, זה הזמן שלכם להכניס לו לראש מהי התנהלות כלכלית נכונה, ואפילו טובה יותר מזו שהייתה לכם עד עכשיו. שבו איתם, למדו אותם מה זו תשואה, מה זו הלוואה, מה זו השקעה. תנו להם להתנסות, לחקור, להבין ולוו אותם בכל התהליך. הרי בבית הספר לא ילמדו אותם את זה.

(5) קצת פרקטיקה – הלוואות יסיימו את חייהם כשתתחילו את שנות ה-20

אם תלמדו להשקיע בגיל צעיר, והוריכם אכן ילוו אתכם ויסכימו לכם גם לקחת הלוואה, תספיקו לשלם את ההלוואות שלכם עוד לפני שתתחילו את שנות ה-20 לחייכם. ואם לא, אז ודאי לפני גיל 30.

רבים מאיתנו, אלו שכבר התבגרו, לקחו הלוואות, והיום מחזירים אותן, מתקשים להתמודד עם ההלוואות הללו. הלוואות משמשות בעסקים למינוף – הן עוזרות לכם להרוויח כסף באמצעים שלא היו לכם אלמלא ההלוואה.

אם תיצרו את המינוף הזה כבר עכשיו, ותסיימו לשלם עליו בגיל מוקדם, תוכלו למנף משקיעים שסביבכם בגיל צעיר מאוד. לחלופין, תוכלו לבחור לבצע השקעות גדולות ולא תצטרכו לשם כך הלוואה.

אז רבותיי – לימדו להשקיע

זה הזמן, ולא שנייה אחת מאוחר יותר. למדו את ילדכם על עולם ההשקעות. ואם אתם לא מכירים אותו בעצמכם, זה הזמן שלכם ללמוד. קדימה, פשוט לתפוס מחשבון ולהבין איך הגלגלים הכלכליים של העולם מסתובבים.

ואל תתנו לשירות הצבאי להפריע. בשירות הצבאי, יש לנו רק כחצי שנה עד שנה בה אנחנו מנותקים מהעולם. המטרה היא להגיע לזמן הזה כשכבר יש לנו השקעה מאחורינו, או איזו הכנסה פאסיבית מעולה. אחרי חצי שנה (זמן מסלול ממוצע במסלולים הקרביים) כבר תהייה לכם גישה לאינטרנט מהמחשב הנייד ויהיה לכם קל יותר לנהל השקעות, גם מהבסיס.

אז אם אתם מחפשים הזדמנויות להצליח, יש לנו רשימה של השקעות שמתאימות בדיוק לבני נוער – רק כנסו ובידקו: “בני נוער מיליונרים – חלום שהפך למציאות! חלק א'”

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.