המדריך למשקיע המתחיל חלק א’ – הביצה או התרנגולת? הנדל”ן או העושר?

“90% מכלל המיליונרים בעולם, השיגו את הונם באמצעות נדל”ן” (אנדרו קרנגי)

מה קדם למה? הביצה או התרנגולת? הרי אם קודם הייתה ביצה, איזו תרנגולת הטילה אותה? ואם קודם היית תרנגולת, איפה הביצה ממנה בקעה? השאלה הפילוסופית הזו באה לתאר סיטואציות רבות בחיים, כמו לדוגמה – מה קדם למה? בעל ההון לנדל”ן או הנדל”ן לבעל ההון? האם בעל ההון הוא שקנה את הנדל”ן, או שהנדל”ן עשה או הקונה לבעל הון?

זה לא סוד שבעלי הנדל”ן הם לרוב עשירים. מה שגורם לנו לחשוב על הנדל”ן בתור תחום לעשירים בלבד. אבל אם אתם קוראים את המאמר הזה, ואתם לא עשירים עדיין, כנראה שהבנתם שנדל”ן הוא לא לעשירים בלבד. יתרה מכך, רבים מבעלי הנדל”ן התעשרו בזכות הנדל”ן, ובמקרה שלהם הנדל”ן קדם לעושר!

אז איך בעצם נכנסים לנדל”ן? איפה כדאי להשקיע, למה וכמה? בסדרת המאמרים נציג לפניכם את “המדריך למשקיע המתחיל” בחמישה חלקים. והחלק הראשון יעסוק בכמה שאלות שמעסיקות את כל מי שרוצה להיכנס לתחום, אבל לא בטוח אם הוא יכול.

השאלה הראשונה היא – האם בכלל כדאי להשקיע בנדל”ן?

התשובה לשאלה היא ללא ספק כן, הרי לא היינו כותבים את המאמר הזה אם היא הייתה אחרת. כן, כן וכן, אפילו בבועה הישראלית, עדיין שווה להשקיע בנדל”ן פשוט צריך לדעת איך לעשות זאת! את היתרונות להשקעה בנדל”ן פירטנו כבר במאמר “אף על פי כן – נדל”ן! למה זה כדאי?”, בו פירטנו גם למה דווקא בבועה הישראלית, ואלו עוד פתרונות ואפשרויות קיימות לפנינו כרגע.

אם אתם מעוניינים להתעמק גם בבועה הישראלית, תוכלו לקרוא את המאמר “נדל”ן בישראל – איך תזהו את הבועה שעומדת להתפוצץ?”. אבל אם אתם כבר בשלב ההשקעה, אז בואו נעבור לשאלה הבאה.

מה אם אין לי מספיק הון? או אפילו אין לי בכלל?

זה היופי הגדול – אתם תהיו עשירים מהסוג שהנדל”ן העשיר אותם! איך עושים את זה? קודם כל החליטו בדיוק כמה הון יש ברשותכם שמופנה להשקעה. זכרו שלא כל ההון ישמש לקניית הנכס וחלק ממנו ישמש לשיפוצו או החזקתו, אבל חשוב לדעת כמה יש בכלל.

ונתחיל בכך שאחת הדרכים היא לא לפחד לקחת משכנתא! בניגוד לכל תכניות הטלוויזיה, וסיפורי האימה שאנחנו שומעים, משכנתא היא לא מקור כל הרוע בעולם! משכנתא היא הכלי שלכם למינוף והיא תעזור לכם להגדיל את הכסף שברשותכם. מלבד זאת, המשכנתא גם תחזיר את עצמה כאשר הנכס יתחיל להניב, כך שאתם לא צריכים לדאוג שהיא תאכל אתכם.

אם עדיין אין לכם מספיק הון – חפשו שותף. אולי יש לכם חבר, או קרוב, שגם הוא רוצה להשקיע ויחד תוכלו לקנות את הנכס בו אתם מעוניינים?

ואם גם זה לא מספיק, נסו לבנות תוכנית לנדל”ן מסוים ולהשיג לה מימון ומשקיעים. לדוגמה, זיהיתם מבנה מוזנח, או קומה שאין בה שימוש בבניין משרדים מסוים, נסו לחשוב מה אפשר לעשות איתם? יש לכם רעיון גאוני, שיכניס לכם מיליונים? אל תוותרו עליו! הציעו לבעל הנכס שתקנו ממנו את הנכס, או תחכרו אותו ממנו, אבל תעבירו את התשלום במועד מאוחר יותר. או שאולי תציגו את התוכנית למשקיעים וגייסו כספים לביצועה. עשו עם הנכס מה שתכננתם (אולי גם לקבלן תשלמו באיחור) ולאחר שתצליחו ליצור את ההכנסה מהנכס, שלמו לכל המעורבים!

שימו לב, חשוב שתהייה לכם תכנית ברורה! גם כשאתם מחפשים משקיעים, וגם שותפים. אם לא תהיה לכם תכנית, אף אחד לא ירצה להצטרף אליכם, ולא תקבלו מה שניסיתם להשיג. כמו כן, מדובר בסיכון גבוה הן לכם והן לאלו שבחרו להשקיע בכם או לקבל מכם תשלום מאוחר. תהיו ערוכים לכל בעיה שתצוץ והקפידו שבתוכנית שלכם יהיו כמה שיותר “רשתות ביטחון”! איך בונים תוכנית כזו? על כך נרחיב במאמרים הבאים.

האם אני צריך מאמן אישי? או אולי גורו נדל”ן?

מצד אחד נוח נורא לענות – חד משמעית לא! מצד שני, זה תלוי במי הוא המאמן האישי הזה? אם מדובר באדם שאתם יודעים שהתעשר בזכות הנדל”ן, והוא גם קרוב אליכם ואתם סומכים עליו באמת, אז אולי זה שווה את זה. אחרת זה לא בהכרח משתלם.

בכל אופן, זו לא חובה! יהיה נכון לעשות קורסים בנושא, יהיה נכון להרחיב את הידע שלכם באמצעות מאמרים או ספרים על נדל”ן, אבל לא כל מאמן אישי יעשה עבודה טובה. עליכם להיות בטוחים במאמן שכזה כדי לשלם לו, אם בכלל.

הניסיון האישי שלכם, אחרי שתתחילו להסתובב בעולם הנדל”ן, ילמד אתכם רבות. צברו ניסיון, למדו מהמתרחש סביבכם, והחכימו ככול הניתן לפני הצעד הראשון. אבל גם אל תהססו ועשו את הצעד הראשון, תטעו, תקומו ותמשיכו לנסות. אין חכם כבעל ניסיון, וכדי להיות כאלה, צריך פשוט להתחיל.

האם הנדל”ן זו הדרך להתעשרות מהירה?

לא. באופן חד וחלק, לא! נדל”ן הוא דרך להתעשרות בטוחה, לא מהירה. השקעה בנדל”ן תדרוש מכם זמן ועבודה. אמנם תוכלו להמשיך ולעבוד במקום עבודתכם תוך כדי, כיוון שההתעסקות בנדל”ן לא חייבת למלא זמן של משרה מלאה, אך כן מדובר בתהליך לא קצר בכלל.

מרגע שמתחילים לחפש נכס להשקעה, לוקח זמן עד קנייתו, תיקונו והשכרתו. נכס שכזה לא מניב מיד, אבל כשהוא מניב, הוא משתלם! בנוסף, אם תקנו נכס במקום בו ערכו עתיד לעלות, כשהערך אכן יעלה ההשקעה תשתלם אפילו יותר. אבל עד שהיא תעלה יחלוף זמן, ולפעמים הרבה.

אל תחשבו שבנדל”ן מתעשרים מיד. מתעשרים, אבל זה לוקח זמן.

איך עושים את זה? איך נכנסים לנדל”ן?

במאמרים הבאים נעסוק בשאלות כמו – איפה שווה להשקיע? איך עושים את זה נכון? איך בונים תכנית להשקעה, ובאיזו אסטרטגיה להשתמש?

המדריך למתחילים רק התחיל כאן. הצטרפו אלינו במאמר הבא על זיהוי השקעה מצליחה, ועד אז שתפו אותנו בתהיות שלכם. מה אתם חושבים? מה מונע מכם להתחיל להשקיע? יש לכם עוד שאלות או חששות שלא ענינו עליהם? שתפו אותנו בתגובות!

 

2 תגובות

  1. יולי

    הקישור למאמר הבא אינו פעיל.
    אם הוא עדיין לא עלה לאתר?

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.