4 צעדים להפוך כתיבה שיווקית לשיווק מצליח – חלק ראשון

שיווק הוא אולי הכלי החשוב ביותר בכל בית עסק, ושיווק צריך לעשות טוב. אחת מן השיטות לשווק את עצמכם, אם כעסק, אם ככותבים או סתם אם תרצו שיכירו אתכם, היא באמצעות כתיבה ויצירת עניין אצל הלקוחות.

כתיבה שכזו יכולה להופיע במקומות רבים – אם בהודעות וואטצפ, אם בפוסטים בפייסבוק, אם בבלוג שאתם מנהלים וכדומה. כתיבה, בכל מקום אליו הלקוחות שלכם מגיעים, תעזור לכם למשוך לקוחות אליכם. בשני המאמרים בסדרה נעסוק בכתיבת פוסטים ומאמרים, אך אותם החוקים תופסים לכל סוגי הכתיבה.

למשל, בכל סוגי הכתיבה כאשר אנחנו רוצים למשוך לקוחות, אנחנו רוצים לייצר להם ערך מסוים, גם אם לא יקנו מוצרים ממש. רבים מבתי העסק מקימים לעצמם דפי פייסבוק בהם הם מפרסמים את שירותיהם ומנסים למשוך אליהם משתמשים וחברים שיעשו להם לייק לעמוד. הבעיה היא שלרוב אנשים עושים לייק, אך מבטלים את המעקב, ולכן הם לא רואים את הפוסטים שלכם. למה הם מבטלים את המעקב? כי הם מאבדים עניין.

אם אתם רוצים שדף הפייסבוק שלכם ייחשף לכמה שיותר אנשים, ואתם רוצים שהפרסום שלכם יצליח, עליכם לתת לקוראים תוכן שהוא מעבר לפרסום. אם בצורת מאמרים, אם בפוסטים קצרים, אם באמצעות שיתוף של מידע מעניין וכדומה. החומר הזה והכתיבה הזו צריכים להיות קשורים למה שאתם מנסים לפרסם, אבל הם לא אמורים לפרסם מוצר ספציפי, אלא למשוך קוראים אל העמוד שלכם.

איך תעשו זאת?

ישנם ארבעה צעדים שכדאי להקפיד עליהם על מנת שהמאמר שתכתבו ימשוך את לקוחותיכם:

  1. הכנות לקראת הכתיבה.
  2. טיוטה ראשונית.
  3. עריכת הטיוטה.
  4. בדיקה אחרונה לפני פרסום.

הכנות לקראת הכתיבה

התחילו במחקר:

הכירו את הלקוחות שלכם, את המתחרים שלכם ואת השוק בו אתם נמצאים. אם לצורך העניין יש לכם חנות טיולים – טיילו, תכתבו על הטיולים שלכם. ואם הציוד שאתם מוכרים הוא ציוד המתאים לטיולים יומיים, ולא טיולים ארוכים, זכרו שזה קהל הלקוחות שלכם.

אל תצאו לטיול של ארבעה ימים ותכתבו עליו כי אז משכתם את קהל הלקוחות הלא נכון. ולגבי המתחרים שלכם – על מה הם כותבים? מה הם עושים שאתם יכולים לעשות טוב יותר, ועל איזו נקודה הם עדיין לא לחצו שאתם יכולים ללחוץ?

זכרו בשלב המחקר לחפש גם מהן מילות המפתח בהן משתמשים המחקרים – מהן המילים אותן יחפשו הלקוחות?

אמרה של אלברט איינשטיין

מהי שפת הלקוחות שלכם:

קודם כל, באיזו שפה הם מדברים? אנגלית? עברית? אבל זה דווקא השלב הקל. השלב הקשה באמת הוא ללמוד לדבר במונחים שלהם ובשפה בה הם משתמשים כשהם מתעניינים בתחום שלכם.

למשל, למטיילים, אל תגידו טיולים ארוכים – הגידו טרקים, הם כבר יבינו שאתם מתכוונים לטיולים הכוללים מספר ימים והם למיטיבי לכת. אל תגידו לסטודנטים “בואו לשמוע מוזיקה טובה”, אמרו להם “בואו לשכוח לרגע מהמרצים”. מה הקהל שלכם רוצה לשמוע? איך הוא מדבר? השתמשו בשפה שלהם.

איזו שפה?

מהי מטרת המאמר?

אתם יושבים לכתוב – אבל מה תרצו להשיג בכתיבה הזו? האם אתם רוצים להוביל את הקונים שלכם לקרוא עוד? או אולי לקנות איזה מוצר? אולי המטרה שלכם היא שאנשים יכירו את השם שלכם, שתכנסו לתודעת הלקוחות? עליכם להגדיר מטרה מסויימת כדי לעבור לשלב הבא – 

החליטו על קריאה לפעולה:

מה תרצו שהלקוחות יעשו כאשר יסיימו לקרוא את המאמר שלכם? האם תרצו שילחצו על הקישור? שיעקבו אחריכם? שיקנו מוצר? חשבו טוב טוב, מה תוכלו לגרום ללקוחות לעשות ולשמור אותם אתכם?

אם בסוף המאמר שלכם תציעו מוצר למכירה הם עלולים להרגיש שעבדו עליהם. אם תציעו להם לעקוב אחריכם אולי תעלו להם רעיון מעולה לראש. אולי תציעו להם לכתוב לכם חזרה? כך גם תוכלו לקבל מהם רעיונות למאמר הבא.

חשבו טוב מה להציע, וחשבו גם איך לעשות זאת.

צאו ועשו את החלק הראשון

החלק הראשון, המחקר וההכנות, הוא החלק הארוך ביותר. הוא דורש מכם לגלוש לאתרים רבים הקשורים לתחום בו אתם עוסקים, לצאת ולהסתובב על מנת להבין את השוק בו אתם רוצים להשתלב, לקרוא הרבה וללמוד את כל מה שתוכלו.

לכן, שבו ועשו את ההכנות לכתיבה ולאחר מכן חזרו אלינו, בעוד מספר ימים, למאמר הבא בסדרה “4 צעדים להפוך כתיבה שיווקית לשיווק מצליח – חלק שני”.

 

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.