בעלי דירות – מהם סימני האזהרה שתחפשו אצל השוכרים הפוטנציאליים?

להיות בעל נכס זה נהדר, להשכיר אותו ולהרוויח ממנו באופן חודשי זה אפילו נהדר יותר, אבל לא תמיד. לפעמים אנחנו נתקלים בשוכרים שלצערנו הרב פשוט הופכים את ההשקעה ללא כדאית.

בין אם אלו שוכרים שפוגעים בנכס, בין אם אלו שוכרים שמטרידים רבות את בעלי הדירה, ובין אם אלו שוכרים שפשוט לא משלמים את שכר הדירה.

איך נדע לזהות שוכרים שכאלו? לאלו שוכרים פשוט לא כדאי להשכיר?

בדקו לפי ההכנסה

אחת מן הבעיות הנפוצות בהשכרת דירות, היא שוכרים שכבר לא מסוגלים לשלם את השכירות. עלינו לבדוק מהי הכנסת השוכר לפני שאנחנו מחליטים להשכיר לו ממש.

אין כלל מדויק לגבי גודל ההכנסה הרצוי של השוכר שלכם, אבל כדי שתדעו שהוא אכן יכול להשכיר את הנכס ישנם כמה קווים כלליים שכדאי להקפיד עליהם. חשבו על זה כך – על כל נפש שתגור בנכס אתם רוצים לדעת שיש לשוכר כ-1,500 שקלים בהכנסה, לאחר ההוצאה על שכר הדירה. כאשר בין הנפשות יש גם ילדים, עשו אותו חישוב אך עם 2,000 שקלים.

כמו כן, אתם יכולים לעשות זאת באמצעות אחוזים. אם שכר הדירה שלכם הוא כ-2000 שקלים, אתם תרצו שהוא יהווה שליש מהכנסת השוכר. אם 3,000, אז חצי, ואם 6,000 אז דווקא פחות. ככול ששכר הדירה עולה כך גם האחוז שהוא תופס בהכנסה גדל, אך רק בצורה כזו שתישאר מספיק הכנסה לדיירים כדי להתקיים.

למה חשוב לנו שיהיה לדיירים שלנו מספיק כדי להתקיים? כי הם יקנו אוכל (יצר השרדותי) לפני שישלמו לנו שכר דירה, וזה יותר מלגיטימי, אבל עלול להוות בעיה בשבילנו.

אם אין לרשות השוכרים שלכם את ההכנסה הנדרשת, בקשו ערבויות ובדקו מהי ההכנסה של נותן הערבות (לרוב יקרה בקרב סטודנטים והוריהם). אם אין ערבויות, ואין הכנסה, אין השכרה.

נסו להבין האם יש עבר פלילי אצל השוכרים

זוהי מציאות קשה, בה אדם עם עבר פלילי מתקשה להשתקם, אך זוהי גם מציאות שמגנה על אלו שלא התדרדרו לפשע.

את המידע הזה קשה לנו להשיג, אבל אפשר לנסות לגשש אחריו. ראשית, בדקו עם השוכר – אולי הוא יפרוס בפניכם הכול ואולי אפילו תשתכנעו שלמרות הכול, הוא משתקם.

אם לא מול השוכר, אז בסביבתו וסביבתכם – האם שמו מוכר בעיר מגוריו? האם מישהו ממכריכם שמע עליו פעם?

למה חשוב להימנע מאנשים בעלי עבר פלילי? מפני שהדירה שלכם עלולה להפוך למשהו שלא תרצו שיהיה, ואם תחליטו לנסות בעקבות כך לגרש את השוכרים שלכם, אתם עלולים למצוא את עצמכם מתעסקים עם העולם התחתון. לכן, חשוב כבר מראש לשים מחסומים ולהימנע מהתעסקות שכזו.

בדקו את תרבות הנהיגה וההתנהגות של השוכר

האם הוא מרבה לקבל דו”חות חנייה? האם הוא נוסע במהירות מופרזת? איך הוא חנה כשהגיע לראות את הנכס?

איך תשיגו את המידע הזה? בשיחת חולין. למה חשוב לדעת את המידע הזה? תוכלו ללמוד לא מעט על אופיו של השוכר.

אם השוכר שלכם מרבה לקבל דו”חות וקנסות, ואם הוא למעשה “מצפצף” על חוקי המדינה, סימן שהוא לא מבין את התנהלות החברה ובהמשך יצפצף גם עליכם.

השוכר הזה (כמו גם השוכר הקודם שהצגנו) פשוט לא מבין שיש חוקים שצריך לכבד ושהוא צריך לקיים את חובותיך. היום הוא עושה זאת על הכביש, או בעבירות קטנות אחרות, ומחר הוא יעשה זאת איתכם, בעלי הבית שלו.

בקשו ליצור קשר עם בעלי דירה קודמים

תוכלו ללמוד רבות על השוכרים שלכם מבעלי הדירה הקודמים שלהם. אמנם ישנם גם בעלי דירות בעייתיים, ולכן לא כל מילה של בעל הדירה הקודמת שווה זהב, אבל כן כדאי לשמוע מה יש להם לומר.

האם הם מצביעים על התנהגויות מסויימות שלא הייתם מוכנים לקבל? האם הם מספרים שהדייר יצר נזק בנכס, או לא שילם את השכירות? באיזו תדירות הם היו יוצרים קשר? האם זה מתאים לכם?

בעלי חיים

לא כל בעל חיים הוא בעייתי, אבל אם לשוכרים שלכם יש כלב גדול ואגרסיבי במיוחד, או מספר חתולים, הוא עלול לפגוע בנכס ולהוות לכם בעיה.

זה לא בהכרח נכון למנוע מבעלי חיים להיכנס לדירה, אבל כן חשוב להכניס בחוזה סעיף שדורש מהדייר לקח אחריות על כל נזק שיצר בעל החיים ולתקן אותו כאילו לא נעשה מעולם.

כמו כן, אם יש לכם תחושה שהדייר לא שולט בכלב שלו, דעו מראש שמספר הנזקים בנכס יהיה רב וסביר כי תתחילו לשמוע על נזקים בדירה “שלא באחריות הדייר”.

בקשו לראות את בעל החיים, לראות אם הוא באמת מאולף וכדומה. אל תאפשרו מייד כל כלב או חתול, אלא לאחר שוידאתם שהדייר מבין את האחריות שלו בנושא.

זהו עד כאן

מה אתם אומרים? לכם יש סימני אזהרה נוספים? מה אתם מחפשים אצל הדיירים שלכם לפני שאתם מסכימים להשכיר את הנכס?

ספרו לנו בתגובות.

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.