בדרך להצלחה – איך לנצח את בורות הזמן? חלק ראשון

את בורות הזמן שלנו אנחנו כורים לעצמנו, והם נמצאים כמעט בכל מקום. כדי להימנע מהם, עלינו להכיר אותם, למלא אותם בתועלת, ולהתכונן מראש לבאים בתור. מה אלו בורות זמן אתם שואלים?

בורות זמן אלו הרגלים שאנחנו יוצרים לעצמנו שבהם אנחנו חסרי תועלת לחלוטין. אלו הרגלים שאינם רעים בהכרח, אבל הם מפריעים לנו בדרכנו להצלחה ולמעשה משבשים אותה ומאריכים אותה.

במאמר הקרוב נציג לכם 4 הרגלים כאלו, ונלמד יחד איך אפשר למלא את הבורות האלו בתועלת. זכרו שאין פסול בהרגלים הללו, ואתם אינכם אנשים עצלנים אם נפלתם לבור שכזה, אך אם השאיפה שלכם היא להצליח כמה שיותר מהר – אתם תרצו ללמוד לייעל גם אותם.

הבור הראשון – מסעדות ובתי קפה

לאכול בחוץ זה נהדר, אנחנו לא צריכים לבשל, לא צריכים לנקות, ובעיקר לא צריכים לחשוב מה להכין – כי התפריט ממש מול עינינו. אבל זהו גם בור זמן יקר ערך.

למה יקר? כי בכסף בו קנינו ארוחה בחוץ יכולנו להכין לעצמנו כ-5 ארוחות נפרדות. כמו כן, הזמן בו אנו מחכים בכל פעם למלצר או לקופאי, מזמינים ומחכים שהאוכל יגיע, לא מתקרב לזמן שנבזבז על הכנת 5 ארוחות כאלו, וגם על הניקיון שאחריהם.

והבעיה השלישית? לאכול בחוץ זה לא בריא. עשרות, ואולי אפילו אלפי מחקרים כבר הראו כבר שהאוכל המהיר והתעשייתי מזיק לגוף. אם אנחנו רוצים להצליח אנחנו חייבים לשמור על בריאות, על מנת לתת בכל יום 120% תפוקה.

מה עושים?

 • מבשלים ומכינים אוכל בבית. ואם אתם לא אוהבים לבשל – נסו לקנות ארוחות מוכנות (אבל בריאות). עדיף אפילו להזמין אוכל הביתה או למשרד, רק לא לצאת בשבילו החוצה.
 • אם כבר אתם בבתי קפה, קחו איתכם משהו מועיל לעשות, ופתחו את עצמכם ואת העסק שלכם בזמן ההמתנה (מומלץ אף יותר לסוחרים שעובדים דרך המחשב).

מתי ההרגל הזה חשוב?

 • כשאתם מוזמנים לאירוע חברתי, או שכמדובר בארוחה עם משפחה וחברים שמתקיימת לעיתים רחוקות (יחסית).
 • כשאתם בוחרים לאכול עם אדם שמשמעותי לעסק שלכם ולהתפתחות שלכם, ובעצם הארוחה אתם משיגים תועלת לעצמכם.

הבור השני – הרשתות החברתיות

זה כמעט מובן מאליו, נכון? שהרשתות החברתיות הן בור זמן? בימינו אנו, ולא משנה בני כמה אתם, בור הזמן הגדול ביותר שלכם יהיה לרוב הרשתות החברתיות.

כמה זמן ביום אתם מבלים בטוויטר בקריאת ציוצים מצחיקים? כמה מכם מתווכחים על נושאים פוליטיים בפייסבוק (שלא נגמרים לעולם)? וכמה מכם משתמשים ברשתות הללו לצורכי עסקים ופיתוח עצמי?

ובכן, זוהי למעשה השאלה המרכזית. איך נהפוך את הרשת החברתית למועילה, ונצמצם את הפגיעה בתועלת?

מה עושים?

 • אולי החשוב והפשוט מכולם, בכל פעם שאתם מושיטים ידכם לטלפון, הניחו אותו חזרה. זה קשה, ואולי אפילו קצת כואב, אבל זה כדאי. עשו זאת כמה שיותר וכך כבר תפחיתו אוטומטית את זמן הבילוי שלכם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם.
 • אם כבר אתם ברשת, אולי תבחרו לבחון דווקא דפים מועילים? אולי למשל את קבוצות הסוחרים של אמזון ואיביי? או את הדפים של המתחרים שלכם? חפשו מה אנשים שואלים, מה עונים להם, ועל מה הם כותבים. נצלו את הזמן הזה להתפתחות שלכם, ולא רק לסרטוני חתולים (חמודים להפליא).

מתי ההרגל הזה חשוב?

 • אם, כפי שציינו קודם, אתם משתמשים ברשת החברתית להתפתחות עסקית ועצמית, ומרוויחים ממנה תועלת שלא הייתם מרוויחים בלעדיה.
 • כאשר אתם מנהלים דף עסקי שמקדם את העסק שלכם ולמעשה מפרסמים ומפתחים את העסק שלכם באופן מעשי דרך אותה הרשת החברתית.

הבור השלישי – הטלוויזיה

זהו בור הזמן העתיק מכולם. לפחות בשביל אלו שלא הכירו את העולם לפני הטלויזיה. פעם היו אלו העיתונים, או הרומנים הספרותיים, אך היום זוהי בעיקר הטלוויזיה. והבעיה העיקרית? שהיא בור זמן גדול ועמוק יותר מכל אלו שקדמו לה.

הו כמה זמן שאנחנו מבלים מול הטלויזיה. אם זה בצפייה בתכניות ריאליטי, אם במשחקי הספורט הגדולים, ואם אפילו בערוצים לימודיים כמו ערוץ ההיסטוריה ודיסקברי, שאפילו בהם יש לא מעט ריאליטי.

בור הזמן הזה הוא שואב במיוחד בגלל גודל המסך וריבוי האפשרויות. אך גם את בור הזמן הזה אפשר לתעל ואפילו אפשר עוד יותר לצמצם.

מה עושים?

 • זכרו תמיד, אין שום תועלת (אפילו לא חברתית) בתכניות הריאליטי. התכניות הראשונות שתרצו לסנן הן אלו. ולו רק בגלל שהן מציגות לרוב, בכוונה תחילה, את הצדדים הרעים ביותר של בני אדם, והן אפילו מדכאות. סננו אותם לגמרי, זה הרגל שחשוב להיפטר ממנו. מצב הרוח שלכם דווקא ישתפר, ותוכלו להתמקד יותר בהתפחות שלכם.
 • הגדירו שעות ספציפיות ביום בהן מותר לכם לצפות בטלויזיה. זוהי התמכרות ולאט לאט צריך לצמצם אותה עד כדי העלמתה המוחלטת. גם בתור בילוי משפחתי היא לא לגמרי מועילה.

מתי ההרגל הזה חשוב?

 • למען האמת? ההרגל הזה כמעט לעולם אינו חשוב. כמעט ואין תועלת בטלויזיה. אם הצלחתם למצוא תכנית שבאמצעותה אתם באמת מתפתחים ולומדים איך להיות מצליחים יותר, אז בהצלחה. אבל אלו כבר כמעט נעלמו לגמרי.

הבור הרביעי – הנודניק שבשעון המעורר

הבור הזה קצת שונה מאלו שקדמו לו, כי אתם לא ממש מבזבזים בו זמן. זהו בור שאנחנו יוצרים ממש וגורמים לו לגנוב לנו זמן. הבעיה הכי גדולה עם הבור הזה – זה שהוא ממכר (לא באופן מדעי).

הנודניק הזה פשוט גורם לנו לישון יותר ממה שתכננו ומונע מאיתנו לייעל את הזמן שלנו. זה יישמע קצת רע, אבל בואו נודה על האמת, בהצלחה – שינה היא בזבוז של זמן.

יש זמן מסוים שחייבים לישון, ושמתחתיו אנחנו עלולים לפגוע בבריאות שלנו. יותר מכך, יש מינימום שינה שאנחנו צריכים כדי לתפקד ביום למחרת, לכן אנחנו ממליצים לישון טוב, בהתאם לצורך התואם את הגיל שלכם – אך לא מעבר.

מה עושים?

 • אם תכננתם לקום ב-6 בבוקר, קומו ב-6. אל תמשיכו לישון “עוד 5 דקות”, ואחר כך עוד 5. פתחו הרגל שבו אתם קמים ברגע בו השעון המעורר צלצל.
 • הקפידו ללכת לישון מוקדם מספיק. אם צריך לקצץ בחיי הלילה, קצצו. אל תצפו מעצמכם להצליח לקום ב-6 בבוקר אם הלכתם לישון ב-2 בלילה.
 • ואם אתם הורים לילדים קטנים? טוב, פה זה כבר מסתבך, אבל נסו כמה שאפשר ללכת לישון כשהילד שלכם הולך לישון. כשהפעוטות קמים בלילה תוכלו לקום איתם ובכל זאת לקום בשעה שתכננתם. אך לגבי הטיפ הזה אנחנו מזהירים מראש – כל הורה והילד שלו, אתם מכירים טוב יותר את הרגלי השינה של ילדכם, ולכן עליכם למצוא את השיטה הטובה ביותר לכם.

מתי ההרגל הזה חשוב?

 • משחר ההיסטוריה. אבל גם משחר ההיסטוריה היינו צריכים לדעת להגביל את עצמנו בשעות השינה. כיוון שזה כבר לא התרנגול שמעיר אותנו, פשוט הקפידו לישון בזמן ולהתעורר בזמן.

ואלו הבורות לבינתיים

יש עוד לא מעט בורות כאלו, ונשמח לעזור לכם לסתום את כלום ולייעל לעצמכם את הזמן. נרחיב על כך במאמר הבא בנושא, שייצא בעוד שבועיים.

ועד אז זכרו, “אין לך זמן? אין הבדל בין מספר שעות היממה שיש לך לבין מספר השעות שהיו למיכלאנג’לו, תומס אדיסון, אלברט איינשטיין ולאונרדו דה וינצ’י” (ג’קסון בראון).

יש לכם בורות זמן נוספים? מכירים דרכי התייעלות נוספות? ספרו לנו בתגובות.

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.